Päikeseenergia

Mis on päikeseenergia?

Nagu nimest arvata võib, on päikeseenergia lihtsalt öeldes energia, mis tuleb päikeselt. See jõuab meieni päikese radiatsioonina, millest suudame PV rakkude abil toota elektrit. Kokkupuutel päikesekiirgusega toodavad PV rakud elektrone, mille kaudu luuakse elektrivool.

Päikesepaneelide tasuvusaeg

Suuremaid investeeringuid tehes, nagu ka päikesepaneele ostes ja paigaldades, huvitab inimesi alati, mis on investeeringust saadud kasu ja mis on selle tasuvusperiood. Päikesepaneelide puhul on tasuvusperioodi arvutamine lihtsam kui suuremosa teiste investeeringute puhul, kuid sellegi poolest sõltub see mitmetest faktoritest:

  • Paneelide ja paigalduse maksumus
  • Elektri hind
  • Saadavad riigitotetused
  • Paigaldamise asend

Keskmiselt tasuvad päikesepaneelid ennast ära 12 aastaga. Eluiga on kvaliteetsetel paneelidel umbes 40 aastat, millest kuni 30 aastat kehtib ka garantii.

Päikesepaneelide paigaldamine

Maksimaalse aastaringse energiakoguse saavutamiseks tuleks Eestis päikesepaneelid paigutada lõuna suunas ja 40 kraadise kaldega maapinna suhtes. Suurema kalde puhul tuleb lumi kergemalt paneelidelt maha, mis võib olla raskesti ligipääsetavate, näiteks katusel olevate paneelide puhul hea, kuid selle tulemusena väheneb tootlikus.

Detsembrist veebruarini lumega kaetud 40 kraadise päikesepaneeli aastane tootlikus on lühikese päikeseaja tõttu vaid 8 protsenti väiksem. Samas ajavahemikus vertikaalselt paigutatud paneeli tootlikus on 7 protsenti suurem ja vertikaalne paigutus tagab ka lumevaba pinna. Hoolimata sellest on vertikaalse paigaldamise korral aastane tootlikkus 26 protsenti väiksem kui 40 kraadisel paneelil, mis tähendab, et aastaringne vertikaalne paigaldus on õigustatud vaid eriolukordades.

Küsi hinnapakkumist: